Menu A World A'Fair
2015 Schedule
Friday, May 15, 2015
    TIME FORMAL STAGE INFORMAL STAGE
5:30 - 5:45 Parade/Flag Ceremony  
5:45 - 6:00 Opening Ceremony  
6:00 - 6:15 Czech-Slovak (Beseda) Egypt
6:15 - 6:30 Ireland (McGovern Ceili Dancers) Junior Ambassador
6:30 - 6:45 Korea (Dream Dance Company) Junior Ambassador
6:45 - 7:00 France Lebanon (Debbke)
7:00 - 7:15 Scotland (Highland Dancers) South Slav (Style Show)
7:15 - 7:30 Poland South Slavs (Jr. Zivio)
7:30 - 7:45 Greece Korea (Dream Dance Company)
7:45 - 8:00 Ireland (Celtic Academy Youth Group) USA (Five Points Cloggers)
8:00 - 8:15 Lebanon (Debbke) Ireland (McGovern Ceili Dancers)
8:15 - 8:30 Czech-Slovak (Folk) France
8:30 - 8:45 India Poland
8:45 - 9:00 Germany Middle East (Troupe Roja)
9:00 - 9:15 Hungary India
9:15 - 9:30 South Slavs (Bulgaria) China
9:30 - 9:45 USA (Five Points Cloggers) Scotland (Flying Ghillies country dancers)
9:45-10:00 Middle East (Troupe Roja) Miami Valley Folk Dancers

BACK TO TOP

Saturday, May 16, 2015
    TIME FORMAL STAGE INFORMAL STAGE
11:55 - 12:15 Parade / Flag Ceremony  
12:15 - 12:30 USA (Five Points Cloggers) Scotland (Flying Ghillies country dancers)
12:30 - 12:45 Burundi (Drummers and Dancers) Swiss Yodeling Cousins
12:45 - 1:00 China Ethiopia (Fashion Show)
  1:00 - 1:15 Philippines Czech - Slovak
  1:15 - 1:30 India USA (Five Points Cloggers)
  1:30 - 1:45 Korea (Folk) Burundi (Drummers and Dancers)
  1:45 - 2:00 Poland China
  2:00 - 2:15 Kenya Safari Acrobats Peru (Embajadores Peruanos)
  2:15 - 2:30 Greece (Youth) France
  2:30 - 2:45 Philippines Egypt
  2:45 - 3:00 Burundi (Drummers and Dancers) Ireland (Celtic Academy Youth Group)
  3:00 - 3:15 DIFI Awards Lebanon (Debbke)
  3:15 - 3:30 Korea (Dream Dance Company) India
  3:30 - 3:45 Puerto Rico (Grupo Caribe) Middle East (Troupe Roja)
  3:45 - 4:00 Peru (Embajadores Peruanos) Poland
  4:00 - 4:15 Ireland (McGovern Ceili Dancers) Philippines
  4:15 - 4:30 Lebanon (Debbke) Philippines
  4:30 - 4:45 Scotland (Highland Dancers) Kenya Safari Acrobats
  4:45 - 5:00 Korea (Dream Dance Company) Puerto Rico (Grupo Caribe)
  5:00 - 5:15 Czech-Slovak (folk) Puerto Rico (Grupo Caribe)
  5:15 - 5:30 Russia (Kabluchok) Japan - Taiko
  5:30 - 5:45 Mexico (Urgullo Mexicano) Japan - Taiko
  5:45 - 6:00 Ireland (Celtic Academy Adults) South Slavs (Jr. Zivio)
  6:00 - 6:15 Hungary USA (Live, Love, Clog)
  6:15 - 6:30 Panama (Grupo Raices Latinas) Al Hambra
  6:30 - 6:45 India Kenya Safari Acrobats
  6:45 - 7:00 Japan - Taiko Korea (Dream Dance Company)
  7:00 - 7:15 Germany Ireland (McGovern Ceili Dancers)
  7:15 - 7:30 South Slavs (Bulgaria) Ireland (McGovern Ceili Dancers)
  7:30 - 7:45 Ireland (Celtic Academy Youth Group) Panama (Grupo Raices Latinas)
  7:45 - 8:00 France Hungary
  8:00 - 8:15 Middle East (Troupe Roja) Korea (Dream Dance Company)
  8:15 - 8:30 USA (Live, Love, Clog) Mexico (Urgullo Mexicano)
  8:30 - 8:45 France Africa (Amasimbi)
  8:45 - 9:00 Ireland (Celtic Academy Youth Group) India
  9:00 - 9:15 Kenya Safari Acrobats Burundi (Drummers and Dancers)
  9:15 - 9:30 Al Hambra Miami Valley Folk Dancers
  9:30 - 9:45 Africa (Amasimbi)  
  9:45 - 10:00 Czech-Slovak (Beseda)  

BACK TO TOP

Sunday, May 17, 2015
    TIME FORMAL STAGE INFORMAL STAGE
11:40 - 12:00 Parade/Flag Ceremony
12:00 - 12:15 Czech-Slovak (Folk) Hungary
12:15 - 12:30 Poland Korea (Dream Dance Company)
12:30 - 12:45 Burundi (Drummers and Dancers) Ireland (Celtic Academy Youth)
12:45 - 1:00 Philippines Lebanon (Debbke)
1:00 - 1:15 India Native American - Steve Free
1:15 - 1:30 Al Hambra Czech-Slovak (Folk)
1:30 - 1:45 Hungary USA (Five Point Cloggers)
1:45 - 2:00 Korea (Dream Dance Company) Poland
2:00 - 2:15 Greece (Youth) Kenya Safari Acrobats
2:15 - 2:30 China South Slavs (Jr. Zivio)
2:30 - 2:45 Burundi (Drummers and Dancers) France
2:45 - 3:00 Native American - Steve Free Ireland (McGovern Ceili Dancers)
3:00 - 3:15 Scotland (Highland Dancers) Philippines
3:15 - 3:30 USA (Five Point Cloggers) Korea (Dream Dance Company)
3:30 - 3:45 South Slavs (Bulgaria) Middle East (Troupe Roja)
3:45 - 4:00 Ireland (Celtic Academy Youth) India
4:00 - 4:15 Lebanon (Debbke) Egypt
4:15 - 4:30 Ireland (McGovern Ceili Dancers) China
4:30 - 4:45 Korea (Dream Dance Company) Al Hambra
4:45 - 5:00 France Miami Valley Folk Dancers
5:00 - 5:15 Middle East - Troupe Roja USA (Live, Love, Clog)
5:15 - 5:30 Kenya Safari Acrobats Burundi (Drummers and Dancers)

BACK TO TOP

Stage Schedule by Organization

  • Africa Amasimbi
    Sat FORMAL   9:30-9:45
    Sat INFORMAL   8:30-8:45
  • Burundi - Drummers & Dancers
    Sat FORMAL   12:30-12:45, 2:45-3:00
    Sat INFORMAL   1:30-1:45, 9:00-9:15
    Sun FORMAL   12:30-2:30, 2:30-2:45
    Sun INFORMAL    5:15-5:30
  • Dayton Chess Club -- behind formal stage bleachers -- See their schedule
  • Dayton Association of Chinese Americans
    Fri INFORMAL   9:15-9:30
    Sat FORMAL   12:45-1:00
    Sat INFORMAL    1:45-2:00
    Sun FORMAL   2:15-2:30
     Sun INFORMAL   4:15-4:30
  • American Czechoslovakian Club
    Beseda
    Fri FORMAL   6:00-6:50
    Sat FORMAL   9:45-10:00
    Folk
    Fri FORMAL   8:15-8:30
    Sat FORMAL    5:00-5:15
    Sat INFORMAL   1:00-1:15
    Sun FORMAL   12:00-12:15
    Sun INFORMAL   1:15-1:30
  • DIFI Festival Singers
    Fri LOBBY
  • St. Mina and St. Abanoub Coptic Church (Egypt)
    Fri INFORMAL   6:00-6:15
    Sat INFORMAL 2:15-2:30
    Sun INFORMAL 4:00-4:15
  • France
    Fri FORMAL    6:45-7:00
    Fri
    INFORMAL   8:15-8:30
    Sat FORMAL 7:45-8:00, 8:30-8:45
    Sat INFORMAL 2:30-2:45
    Sun FORMAL 4:45-5:00
    Sun INFORMAL 2:30-2:45
  • Deutschland (Germany)
    Fri FORMAL    8:45-9:00
    Sat FORMAL    7:00-7:15
  • Annunciation Greek Orthodox Church (Greece)
    Fri FORMAL    7:30-7:45
    Sat FORMAL    2:15-2:30 (youth)
    Sun FORMAL    2:00-2:15 (youth)
  • Hungarian Festival Club
    Fri FORMAL   9:00-9:15
    Sat FORMAL    6:00-6:15
    Sat INFORMAL   7:45-8:00
    Sun FORMAL    1:30-1:45
    Sun INFORMAL    12:00-12:15
  • India Club of Greater Dayton
    Fri FORMAL    8:30-8:45
    Fri INFORMAL    9:00-9:15
    Sat FORMAL    1:15-1:30, 6:30-6:45,
    Sat INFORMAL   3:15-3:30, 8:45-9:00
    Sun FORMAL    1:00-1:15
    Sun INFORMAL   3:45-4:00
  • United Irish of Dayton
    Celtic Academy Youth Group
    Fri FORMAL    7:45-8:00
    Sat FORMAL    7:30-7:45, 8:45-9:00
    Sat INFORMAL    2:45-3:00
    Sun FORMAL    3:45-4:00
    Sun INFORMAL    12:30-1:00

    Celtic Academy Adult Group
    Sat FORMAL    5:45-6:00

    McGovern Ceili Dancers
    Fri FORMAL   6:15-6:30
    Fri INFORMAL   8:00-8:15
    Sat FORMAL    4:00-4:15
    Sat INFORMAL    7:00-7:30
    Sun FORMAL    4:15-4:30
    Sun INFORMAL    2:45-3:00
  • Dayton Japanese American Citizens League
    Sat FORMAL    6:45-7:00 (Taiko)
    Sat INFORMAL    5:15-5:45 (Taiko)
  • Kenya Safari Acrobats
    Sat FORMAL    2:00-2:15, 9:00-9:15
    Sat INFORMAL   4:30-4:45, 6:30-7:45
    Sun FORMAL    5:15-5:30
    Sun INFORMAL   2:00-2:15
  • Dayton Area Korean Association (DAKA)
    Dream Dance Company
    Fri FORMAL    6:30-6:45
    Fri INFORMAL    7:30-7:45
    Sat FORMAL    1:30-1:45, 3:15-3:30, 4:45-5:00
    Sat INFORMAL    12:45-1:00, 8:00-8:15
    Sun FORMAL    1:45-2:00, 4:30-5:00
    Sun INFORMAL    12:15-12:30, 3:15-3:30
  • St. Ignatius of Antioch Maronite Catholic Church (Lebanon)
    Fri FORMAL    8:00-8:15
    Fri INFORMAL   6:45-7:00
    Sat FORMAL    4:15-4:30
    Sat FORMAL    9:15-9:30(Al Hambra)
    Sat INFORMAL    3:00-3:15
    Sat INFORMAL    6:15-6:30(Al Hambra)
    Sun FORMAL    1:15-1:30(Al Hambra)
    Sun FORMAL    4:00-4:15
    Sun INFORMAL   12:45-1:00
    Sun INFORMAL    4:30-4:45(Al Hambra)
  • Mexico - (Urgullo Mexicano)
    Sat FORMAL 5:30-5:45
    Sat INFORMAL 8:15- 8:45
  • Miami Valley Folk Dancers
    Fri INFORMAL    9:45-10:00
    Sat INFORMAL    9:15-9:30
    Sun INFORMAL    4:45-5:00
  • Middle East (Troupe Roja)
    Fri FORMAL 9:45-10:00
    Fri INFORMAL 8:45-9:00
    Sat
    FORMAL 8:00-8:15
    Sat INFORMAL 3:30-3:45
    Sun FORMAL 5:00-5:15
    Sun INFORMAL 3:30-3:45
  • Steve Free-Native American
    Sun FORMAL    2:45-3:00
    Sun INFORMAL    1:00-1:15
  • Panamanian Friends Organization (Panama)
    Grupo Raices Latinas
    Sat FORMAL   6:15-6:30
    Sat INFORMAL    7:30-8:00
  • Peru (Embajadores Peruanos)
    Sat FORMAL   3:45-4:00
    Sat INFORMAL    2:00-2:15
  • Philippine American Society of Greater Dayton
    Sat
    FORMAL  1:00-1:15, 2:30-2:45
    Sat INFORMAL    4:00-4:30
    Sun FORMAL    12:45-1:00
    Sun INFORMAL    3:00-3:15
  • St. Adalbert's Church (Poland)
    Fri FORMAL    7:15-7:30
    Fri INFORMAL   8:30-8:45
    Sat FORMAL    1:45-2:00
    Sat INFORMAL    3:45-4:00
    Sun FORMAL    12:15-12:30
    Sun INFORMAL    1:45-2:00
  • Grupo Caribe - Puerto Rico
    Sat FORMAL    3:30-3:45
    Sat INFORMAL    4:45-5:15
  • Kabluchok - Russia
    Sat FORMAL    5:15-5:30
  • St. Andrew's Society of Greater Dayton (Scotland)
    Fri FORMAL   7:00-7:15 (Highland Dancers)
    Fri INFORMAL    9:30-10:00 (Flying Ghillies)
    Sat FORMAL    4:30-4:45 (Highland Dancers)
    Sat INFORMAL    12:15-12:30 (Flying Ghillies)
    Sun FORMAL    12:15-12:30 (Flying Ghillies)
    Sun FORMAL    3:00-3:15 (Highland Dancers)
  • South Slavic Club (formerly Yugoslavia)
    Fri FORMAL   9:15-9:30 (Zivio)
    Fri INFORMAL    7:00-7:15 (Fashion Show)
    Fri INFORMAL    7:15-7:30 (Youth)
    Sat FORMAL   7:15-7:30, (Zivio)
    Sat INFORMAL   5:45-6:00 (Youth)
    Sun FORMAL   3:30-3:45 (Zivio)
    Sun INFORMAL    2:15-2:30 (Youth)
  • Switzerland Yodeling Cousins
    Sat INFORMAL 12:30-12:45
  • USALive, Love, Clog - USA
    Sat FORMAL    8:15-8:30
    Sat INFORMAL    6:00-6:15
    Sun INFORMAL    5:00-5:15
  • Five Points Cloggers - USA
    Fri FORMAL  9:30-9:45
    Fri INFORMAL   7:45-8:00
    Sat FORMAL    12:15-12:30
    Sat INFORMAL    1:15-1:30
    Sun FORMAL    3:15-3:30
    Sun INFORMAL    1:30-1:45

Featured Entertainment Friday, Saturday & Sunday

Stage Schedule for
SATURDAY May 16, 2015
11:45 AM - 10:00 PM

Stage Schedule for
SUNDAY May 17, 2015
12:00 NOON - 5:00 PM

 
Stage Schedule
by Organization


The Dayton International Festival Singers will sing in the lobby on Saturday
(Schedule TBA)

See Dayton Chess Club Schedule
(TBA)